امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

کیک شارلوت(به انگلیسی: Charlotte cake) یکی از انواع دسر و کیک‌های اسفنجی است. شارلوت یک نوع دسر است که می تواند سرد یا گرم استفاده شود. همچنین می تواند به عنوان یک "کیک سرد" شناخته شود.در شارلوت دور تا دور و کف قالب از نان، کیک اسفنجی و یا بیسکویت / کوکی ها استفاده می شود که پس از آن با پورهای از میوه ها و یا کرم باواریا پر می شود . همچنین می تواند با استفاده از لایه های پودرهای سوخاری تهیه شود.

در شکل کلاسیک شارلوت از نان بیات آغشته به کره به عنوان پوشش قالب استفاده می شود ، اما امروزه از کیک اسفنجی یا ladyfingers استفاده می شود. و برای پر کردن میانه دسر از کرم  ژلاتین طعم دار استفاده می کنند.


انواع شارلوت
با توجه به آماده سازی ساده شارلوت ، این دسر به انواع مختلفی تهیه می شود. اکثر شارلوت ها سرد سرو می شوند ، به طوری که در فصول های گرم تر این دسر را بیشتر درست می کنند. شارلوت میوه معمولا از پوره میوه ها (شامل توت فرنگی ، تمشک، سیب ، گلابی و موز)و خامه درست می شود.

نوع دیگر شارلوت که در آن میوه قرار نمی گیرد از کرم باواریا استفاده می شود و در شارلوت شکلاتی میانه کیک با موس شکلاتی پر می شود. در ایران برای پوشش اسفنجی قالب شارلوت از خمیر مخصوصی که به شکل رولت است استفاده می شود.طرز تهیه خمیر:
برای درست کردن کیک شارولت از بیسکویت لیدی فینگر استفاده می‌شود ولی برای تهیه این دسر با خمیر مخصوص رولتی باید ابتدا با روش زیر خمیر آن را تهیه کنید.

مواد لازم:
زرده تخم مرغ     ۳ زردهٔ تخم مرغ یا ۶۰ گرم 
وانیل     چند قطره
سفیده تخم مرغ     سفیدهٔ ۳ عدد تخم مرغ یا ۹۰–۱۰۰ گرم
شکر برای داخل سفیده     ۸۵ گرم
آرد الک شده     ۸۵ گرم
پودر قند یا شکر     به میزان لازم

طرز تهیه:
قبل از شروع سینی فر را با کاغذ روغنی می‌پوشانیم و یک ماسورهٔ بدون دندانه و با قطر یک سانتیمتر را درون قیف قنادی قرار می‌دهیم. پودر قند و الک برای ریختن آن را نیز آماده می‌گذاریم.

۱. زرده را می‌زنیم تا سفت شود.

۲. سفیده را می‌زنیم تا کاملاً کف کند شکر را در سه نوبت به سفیده اضافه می کنیم و آنقدر می‌زنیم تا کاملاً سفیده سفت شود.

۳. زرده و سفیده را با یکدیگر با تخم مرغ همزنی فقط کمی می‌زنیم تا مخلوط شود.

۴. آرد را از الک گذرانده در سه یا چهار نوبت به این مایه اضافه می‌کنیم و با لیسک خوب بهم می‌زنیم. تا ذرات سفید آرد به طور کامل ناپدید شود.

۵. مواد مخلوط شده را در داخل قیف می‌ریزیم سر قیف را ماسوره‌ای بدون دندانه قرار می‌دهیم. خمیر را بر روی کاغذ روغنی‌ای که روی سینی قرار دارد بصورت نوار‌های کنار هم پهن می‌کنیم. قسمتی از خمیر را نیز بصورت مارپیچ بر روی کاغذ ریخته تا کف قالب را با این کیک اسفنجی گرد بپوشانیم. پودر قند یا شکر را از الک گذرانده روی نوارهای خمیر را با آن می‌پوشانیم. در فر که از قبل گرم شده با حرارت ۲۰۰ درجه به مدت ۱۰ دقیقه می‌پزیم.خمیر شارلوت را پس از پخته شدن در داخل قالب چیده و درون آن را با انواع موس و میوه پر می کنیم.

طرز تهیه باواربا برای داخل شارلوت:
پودر ژلاتین     ۱۰ گرم
 آب برای خیساندن ژلاتین     ۴۰ میلی لیتر
 زرده تخم مرغ     ۳ زردهٔ تخم مرغ
شکر داخل زده     ۲۰ گرم
شیر     ۲۵۰ میلی لیتر
شکر     ۳۰ گرم
وانیل     چند قطره
خامه زده شده     ۱۵۰ میلی لیتر

طرز تهیه باواریا:
۱. پودر ژلاتین را در آب به مدت ۱۵ دقیقه حل می‌کنیم. سپس ظرف حاوی ژلاتین خیس خورده را داخل آبجوش قرار داده تا ژلاتین در اثر حرارت آب شود.

۲. زرده تخم مرغ و شکر را می‌زنیم تا سفید شود.

۳. شیر و شکر را می‌گذاریم روی حرارت داغ شود قبل از جوشیدن برمی‌داریم. شیر داغ را کم کم به زردهٔ زده شده اضافه می‌کنیم و سپس ژلاتین و وانیل را نیز با این محلول مخلوط می‌کنیم.

۴. خامه را در درون ظرفی که در یخ قرار گرفته می‌زنیم تا سفت شود و سپس با تمام مواد مخلوط می‌کنیم.
ترکیب باواروا و بیسکویت‌ها

در قالبی به عرض ۱۵–۱۰ سانتیمتر خمیری که به شکل گرد درست کردیم را پهن کرده و بیسکویت را نیز بصورت دیواره را قالب قرار می‌دهیم. محلول باواروا را در داخل این قالب می‌ریزیم. پس از مدت حداکثر ۲ ساعت که باواروا سفت شد آن را از قالب خارج کرده و اطراف آن را با روبان می‌بندیم.


اختصاصی خوراک